Ana Sayfa Hakkımızda Ürünlerimiz Fiyat Al Üretim İletişim
 
PRATİK Bilgiler
 
Oluklu Mukavva Tarihçesi
Oluklu Mukavva nın Temeli
Türkiye de Oluklu Mukavva Sektörü
Oluklu Mukavva nın Kronolojisi
Oluklu Mukavvanın Temeli
 

Oluklu mukavva'nın temeli 19. Yüzyıl ortalarında şekillendirilmiş kâğıtların, nazik malzemelerin nakliyesinde kullanılması ile başlar, patenti ise 1856 yılında İngiltere'de alınır, ancak şu an anladığımız anlamda kullanımı Albert Jones tarafından New York'da gerçekleşir, Jones; ilk defa lamba camlarının korunması amacıyla silindir şeklinde oluklu mukavvalar geliştirir.

İlk makine ise 1874 yılında yüksek miktarlı oluklu mukavva üretmek amacıyla G. Smith tarafından tasarlanır ve aynı yıl Oliver Long tarafından Jones'in geliştirdiği buluş paralelinde üretilir, bugün bilinen oluklu mukavva üretimi tekniği de bu makineye dayanmaktadır.

1890 yılında İskoçya'da doğan Robert Gair ilk oluklu mukavva koliyi keşfetti, oluklu mukavva plakalarını yarı keserek kurmalı bir koli yapan Gair, bir gün nakliye hasarına uğrayan daktiloları koruma amaçlı bir sipariş alınca fabrikasyon üretimine geçmiştir, oluklu mukavva 20. Yüzyılda ahşap ambalajın yerine geçmiş ve kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.

Oluklu mukavva kutular ilk olarak cam, porselen ve çanak gibi nakliye esnasında kolaylıkla kırılabilen malzemelerin paketlemesinde kullanılmış, daha sonra ise meyvelerin tüketiciye zedelenmeden ulaşmasını sağlamak amacıyla meyve sandığı olarak kullanılmaya başlanmıştır, günümüzde ise vazgeçilmez bir ambalaj malzemesi olarak yerini almıştır.

135 Yıldır kullanılagelen Oluklu mukavva;
 

İstenilen şekilde tasarlanabilen, %100 geri dönüşüm oranı sayesinde ve yapıldığı malzeme nedeniyle çevreyi kirletmeyen, taşıdığı ürünün yapısını bozmadan, koruyarak taşıyan, saklayan, depolayan, üretim koşullarının standardı sayesinde insan sağlığına zararı olmayan, temizleme ve iade yükü bulunmayan, doldurmada, boşlatmada ve depolamada emek ve zaman tasarrufu sağlayan, baskı teknolojilerinin gelişmesi nedeniyle işlenebilen, grafik ve yazılar sayesinde bir satış elemanı gibi de davranabilen, stok maliyeti ve depolama maliyeti düşük olan, hafif olduğundan ürüne ek taşıma maliyeti yüklemeyen, tüketici ambalajını da ambalajlayan bir sanayi ürünü olan bir ambalaj malzemesi olduğundan kullanılır.

Bunun gibi özellikleri onu en çok tercih edilen ambalaj malzemesi yapar, sahip olduğu özelliklere sahip başka bir ambalaj malzemesi yoktur.

 
e-Katalog   |   Koli Hakkında   |   İnsan Kaynakları   |   Site Haritası   |   Pratik Bilgiler   |   Sitede Ara